Produse

Hoi, salut, 안녕하세요! Platforma VTEX este acum disponibilă în olandeză, franceză și coreeană.

Larissa Dias
Larissa Dias mai 11, 2021
Hoi, salut, 안녕하세요! Platforma VTEX este acum disponibilă în olandeză, franceză și coreeană.

Făcând încă un pas fundamental către obiectivul nostru de a contribui semnificativ la viitorul comerțului, suntem încântați să anunțăm că începând de astăzi, platforma noastră este disponibilă și în limbile olandeză, franceză și coreeană.!

Din mai 2021, utilizatorii VTEX vor putea alege noile limbi în admin. Limbile nou-adăugate celor deja existente sunt: portugheză, engleză, spaniolă, italiană, română și japoneză.

Țintim nivelul mondial

Motivați de misiunea de a aduce valoare clienților noștri care operează în toate cele patru colțuri ale lumii, înțelegem nevoia de a extinde platforma și de a îndepărta obstacole prin adăugarea a trei noi limbi.

Astăzi, VTEX are peste 2500 de magazine active din jurul lumii și vrem să ne asigurăm că clienții noștri au suportul și instrumentele necesare pentru a se dezvolta și extinde. 

AB Inbev, de exemplu, companie globală de băuturi și bere, este unul dintre clienții noștri care se bazează pe noile limbi pentru a își dezvolta operațiunile cu ajutorul VTEX. VTEX vrea să fie acolo unde se află clienții noștri, chiar dacă acest lucru înseamnă îndepărtarea barierelor lingvistice și tehnice.

Provocări 

Echipele noastre au avut de-a face nu numai cu provocarea de a adăuga simultan trei noi limbi în platforma VTEX, ci și cu obstacole tehnice, pentru a asigura calitatea implementării.

Un exemplu este reprezentat de provocarea de a adăuga limba coreeană, o limbă care nu are alfabet latin și care, până acum, este diferită de majoritatea limbilor active de pe platformă.. Acest lucru a necesitat o orchestrare intensă din partea echipelor noastre de produs, localizare și inginerie, pentru a se asigura că toate îmbunătățirile sunt implementat pe cât de precis posibil.

Procesul de mapping a inclus întregul repertoriu al arhitecturii și filialele pentru a se asigura că se ținea cont de toate elementele platformei în fiecare limbă.  Posibilitatea de a avea toate elementele de admin traduse în prealabil, fără ca utilizatorul să fie nevoit să folosească instrumente precum Google Translator, de exemplu, îl ajută să opereze și să ajusteze câmpurile în funcție de nevoia lui specifică.

Conform celor spuse de Vladimir Montanu, Head of Localization în cadrul VTEX, „suplimentar față de experiența clientului final pe site, este extrem de important să asigurăm o experiență incredibilă în interfața de admin, pentru a ne păstra relația de încredere cu clienții puternică și pentru ca ei să se bazeze pe noi pentru strategiile lor de extindere în alte țări.” Este important de menționat că această îmbunătățire merge mai departe de opțiunea de limbă în admin și include, de asemenea, pasul de autentificare, termenii de căutare, checkout-ul și chiar și pagina de comenzi.

Să fii global înseamnă să fii localizat

Ecommerce-ul permite companiilor să își accelereze procesul de expansiune, astfel, pentru a putea acționa global, este esențial să înțelegi particularitățile regiunii și să te asiguri că toate operațiunile se potrivesc. 

Procesul de localizare este un proces de evoluție tehnologică care necesită mult mai mult decât simpla traducere a conținutului, implică și ajustări ale platformei pentru asigurarea faptului că specificitățile culturale ale fiecărei țări sunt întrunite și experiența utilizatorului VTEX este cea mai eficientă în gestionarea operațiunilor lui.

Citește în continuare: articole relaționate
Produse

VTEX Marketplace Network: conectează vânzătorii și marketplace-urile din jurul lumii într-un singur ecosistem

Marketplace Network este o funcționalitate a platformei VTEX care ajută la crearea unei conexiuni între marketplace-uri și vânzătorii…

Sorana Gheorghiade
Sorana Gheorghiade
Produse

VTEX Community: colaborarea puternică în ecosistemul comerțului digital

Inspirați de carta noastră, în care ne-am angajat să împărtășim cunoștințe valoroase care modelează industria, avansând soluții care…

Cassiane Vilvert
Cassiane Vilvert
Produse

România, una dintre țările în care METRO a lansat noua aplicație digitală

METRO anunță lansarea oficială a aplicației mobile METRO în România, o alternativă digitală, modernă a tradiționalului card METRO,…

Alex Goaga
Alex Goaga
Produse

„Kon’nichiwa Japonia!” Platforma VTEX este acum disponibilă în limba japoneză. Provocările implementarii

După deschiderea unui sediu în Singapore, pentru a-și putea deservi mai bine clienții din Regiunea APAC, VTEX are…

Cassiane Vilvert
Cassiane Vilvert
Omnichannel

Bucovicean, Molecule F: În fashion a fost esențial să pivotezi direcția creativă

Anul 2020 a fost unul (extrem de) provocator pentru intreaga industrie de comerț din România. Ce s-a întâmplat în…

Alex Goaga
Alex Goaga
Produse

Oveit, companie de live stream shopping „made in România”, vrea să atragă 0,4 mil. euro

Oveit, companie care a adus în România conceptul live stream shopping, prin soluţia tehnologică proprie, deschide o rundă…

Alex Goaga
Alex Goaga
Produse

eMAG oferă finanțare online pentru cumpărături. Cum se face diferențierea?

eMAG lansează un serviciu prin care clienții  pot obține în mai puțin de zece minute, online, fără niciun…

Alex Goaga
Alex Goaga
Produse

Marketplace-ul, revoluția care poate rezolva provocările business-urilor de astăzi

O revoluție are loc în lumea ecommerce-ului. Vorbim despre creșterea în importanță a marketplace-urilor, o schimbare (din mers) a jocului și a paradigmelor. Se schimbă felul…

Alex Goaga
Alex Goaga
Produse

Store Framework: Cum a optimizat VTEX performanța magazinelor cu React

Provocarea de a îmbunătăți performanța comerțului digital nu este un lucru simplu. Pierderea vânzărilor din cauza unui website…

Rodrigo Affonso
Rodrigo Affonso
Vezi mai multe