Produse

Hoi, salut, 안녕하세요! Platforma VTEX este acum disponibilă în olandeză, franceză și coreeană.

Larissa Dias
Larissa Dias mai 11, 2021
Hoi, salut, 안녕하세요! Platforma VTEX este acum disponibilă în olandeză, franceză și coreeană.

Făcând încă un pas fundamental către obiectivul nostru de a contribui semnificativ la viitorul comerțului, suntem încântați să anunțăm că începând de astăzi, platforma noastră este disponibilă și în limbile olandeză, franceză și coreeană.!

Din mai 2021, utilizatorii VTEX vor putea alege noile limbi în admin. Limbile nou-adăugate celor deja existente sunt: portugheză, engleză, spaniolă, italiană, română și japoneză.

Țintim nivelul mondial

Motivați de misiunea de a aduce valoare clienților noștri care operează în toate cele patru colțuri ale lumii, înțelegem nevoia de a extinde platforma și de a îndepărta obstacole prin adăugarea a trei noi limbi.

Astăzi, VTEX are peste 2500 de magazine active din jurul lumii și vrem să ne asigurăm că clienții noștri au suportul și instrumentele necesare pentru a se dezvolta și extinde. 

AB Inbev, de exemplu, companie globală de băuturi și bere, este unul dintre clienții noștri care se bazează pe noile limbi pentru a își dezvolta operațiunile cu ajutorul VTEX. VTEX vrea să fie acolo unde se află clienții noștri, chiar dacă acest lucru înseamnă îndepărtarea barierelor lingvistice și tehnice.

Provocări 

Echipele noastre au avut de-a face nu numai cu provocarea de a adăuga simultan trei noi limbi în platforma VTEX, ci și cu obstacole tehnice, pentru a asigura calitatea implementării.

Un exemplu este reprezentat de provocarea de a adăuga limba coreeană, o limbă care nu are alfabet latin și care, până acum, este diferită de majoritatea limbilor active de pe platformă.. Acest lucru a necesitat o orchestrare intensă din partea echipelor noastre de produs, localizare și inginerie, pentru a se asigura că toate îmbunătățirile sunt implementat pe cât de precis posibil.

Procesul de mapping a inclus întregul repertoriu al arhitecturii și filialele pentru a se asigura că se ținea cont de toate elementele platformei în fiecare limbă.  Posibilitatea de a avea toate elementele de admin traduse în prealabil, fără ca utilizatorul să fie nevoit să folosească instrumente precum Google Translator, de exemplu, îl ajută să opereze și să ajusteze câmpurile în funcție de nevoia lui specifică.

Conform celor spuse de Vladimir Montanu, Head of Localization în cadrul VTEX, „suplimentar față de experiența clientului final pe site, este extrem de important să asigurăm o experiență incredibilă în interfața de admin, pentru a ne păstra relația de încredere cu clienții puternică și pentru ca ei să se bazeze pe noi pentru strategiile lor de extindere în alte țări.” Este important de menționat că această îmbunătățire merge mai departe de opțiunea de limbă în admin și include, de asemenea, pasul de autentificare, termenii de căutare, checkout-ul și chiar și pagina de comenzi.

Să fii global înseamnă să fii localizat

Ecommerce-ul permite companiilor să își accelereze procesul de expansiune, astfel, pentru a putea acționa global, este esențial să înțelegi particularitățile regiunii și să te asiguri că toate operațiunile se potrivesc. 

Procesul de localizare este un proces de evoluție tehnologică care necesită mult mai mult decât simpla traducere a conținutului, implică și ajustări ale platformei pentru asigurarea faptului că specificitățile culturale ale fiecărei țări sunt întrunite și experiența utilizatorului VTEX este cea mai eficientă în gestionarea operațiunilor lui.

Citește în continuare: articole relaționate
Produse

De ce să alegi o platformă cu un OMS integrat?

Comerțul online a ieșit de multă vreme din sfera platformelor rigide, a comenzilor întârziate și a tranzacțiilor dificile.…

Vlad Stoiculescu
Vlad Stoiculescu
Operațiuni

Tutorial: Cum să îți listezi business-ul în elefant.ro marketplace 

Elefant.ro a atras într-un an peste 600 de comercianți în marketplace, tehnologia VTEX oferind un proces de onboarding…

Alex Goaga
Alex Goaga
Produse

Live Shopping pentru Magazinele B2B – O armă secretă pentru o piață complexă

Astăzi, popularitatea trendului live shopping nu mai surprinde pe nimeni. Deși a prins avânt în perioada pandemiei, segmentul…

Vlad Stoiculescu
Vlad Stoiculescu
Produse

De ce este VTEX IO potrivită pentru companiile retail de tip enterprise

De obicei, retailerii enterprise trebuie să implementeze strategii avansate și interconectate pentru a reuși în spațiul de comerț…

Allan Centurione
Allan Centurione
Produse

Cele mai bune aspecte ale VTEX IO

Numeroși dezvoltatori și specialiști în ecommerce au avut parte de câteva impedimente atunci când au încercat să modifice…

Larícia Mota
Larícia Mota
Produse

Crește-ți rata de conversie și fidelizează-ți cumpărătorii cu VTEX SmartCheckout™

Deși piața de ecommerce a continuat să crească și în 2021, iar rata medie de conversie a crescut…

Vlad Stoiculescu
Vlad Stoiculescu
Produse

Transformă fiecare promoție într-o campanie de Black Friday cu VTEX

Reducerile și promoțiile nu mai sunt de multă vreme o raritate în comerțul digital, devenind unele dintre cele…

Alex Goaga
Alex Goaga
Produse

Vrei să oferi o experiență de produs completă? Loializează-ți clienții cu VTEX Live Shopping!

Ultimii doi ani au reprezentat un test de anduranță pentru mulți retaileri. Chiar dacă procentajul utilizatorilor care cumpără…

Vlad Stoiculescu
Vlad Stoiculescu
Produse

Platforma VTEX este acum disponibilă și în limba bulgară

Urmărind îndeaproape obiectivul nostru de a fi autorii comerțului în întreaga lume, platforma VTEX este acum disponibilă și…

Larissa Dias
Larissa Dias
See More