Produse

Platforma VTEX este acum disponibilă și în limba bulgară

Larissa Dias
Larissa Dias noiembrie 10, 2021
Platforma VTEX este acum disponibilă și în limba bulgară

Urmărind îndeaproape obiectivul nostru de a fi autorii comerțului în întreaga lume, platforma VTEX este acum disponibilă și în limba bulgară. Acest anunț marchează un alt pas important – introducerea celei de-a zecea limbi în VTEX Admin, alături de portugheză, engleză, spaniolă, italiană, japoneză, neerlandeză, franceză, coreeană și română.

Clienții VTEX vor putea trece la noua limbă lansată pe platformă în octombrie 2021. Aceasta este a doua limbă, pe lângă limba română, care a fost activată pe platformă pentru a susține piața est-europeană.

Având o bază puternică în Brazilia și în America Latină și cunoscând o extindere rapidă în SUA și pe piețele europene, VTEX este dedicată efortului de a asigura viitorul comerțului oriunde se află retailerii și de a fi pregătită pentru a îndeplini nevoile specifice fiecărei piețe.

Având peste 2500 de magazine active în întreaga lume, VTEX dorește să se asigure că toți clienții au instrumentele necesare pentru a-și atinge obiectivele, iar acest lucru înseamnă o adaptare rapidă la platforma noastră.

Alleop, unul dintre site-urile de ecommerce care a înregistrat cea mai mare creștere în Europa Centrală și de Est, cu un portofoliu de peste o jumătate de milion de clienți, este unul dintre clienții care folosesc noua versiune a interfeței de administrare în bulgară, pentru a-și continua dezvoltarea planurilor de afaceri. 

Provocările localizării

VTEX se extinde rapid și continuă să depășească barierele lingvistice și pe cele tehnice pentru a sprijini în mod constant piețele locale. Însă, pentru realizarea acestui lucru, există o serie de provocări majore care trebuie depășite. Odată cu adăugarea limbii coreene la platformă, echipa noastră s-a confruntat cu câteva obstacole în implementarea acestei noi limbi, cum ar fi structura propozițiilor.

Deși aceste limbi au origini diferite (limba coreeană face parte din familia limbilor coreene, iar bulgara din familia limbilor slavone), ambele au necesitat adaptări ale traducerii, diferite de cele necesare în cazul limbilor romanice, care alcătuiesc în prezent majoritatea limbilor active de pe platformă. Aceste detalii sunt foarte importante și necesită un nivel ridicat de orchestrare între echipele noastre de Produs și de Localizare, pentru a asigura implementarea limbii la un nivel de calitate superior.

Oferirea platformei în limba nativă a clientului reprezintă un obiectiv important și necesită o cartografiere temeinică, tocmai pentru a surprinde detaliile tuturor modulelor de pe platformă. Pentru Vladimir Montanu, Head of Localization la VTEX, „o experiență a utilizatorului pe o platformă localizată cum trebuie reprezintă unul dintre principalele aspecte prin care asigurăm menținerea unei relații apropiate cu clienții și prin care ne transmitem devotamentul sincer pentru sprijinirea piețelor locale cu atenția și cu grija necesară.” 

Extinderea în Europa de Est

Extinderea către piața est-europeană a fost o decizie înțeleaptă a companiei VTEX, baza de clienți incluzând nume precum Timberland, Napapijri și StrimCo, care folosesc platforma și au început să beneficieze de tehnologia noastră. 

Potrivit lui Cristi Movilă, director general pentru Europa de Est în cadrul VTEX, planurile pentru anii viitori constau în înregistrarea unei creșteri regionale. „Credem cu tărie în potențialul imens al comerțului digital în Europa de Est, precum și în capacitatea produsului nostru de a se adapta nevoilor de la nivel local. Rolul nostru este acela de a facilita această dezvoltare și de a adăuga valoare, atât pentru clienți, cât și pentru ecosistemul ecommerce-ului,” spune acesta.

Citește în continuare: articole relaționate
Produse

De ce să alegi o platformă cu un OMS integrat?

Comerțul online a ieșit de multă vreme din sfera platformelor rigide, a comenzilor întârziate și a tranzacțiilor dificile.…

Vlad Stoiculescu
Vlad Stoiculescu
Operațiuni

Tutorial: Cum să îți listezi business-ul în elefant.ro marketplace 

Elefant.ro a atras într-un an peste 600 de comercianți în marketplace, tehnologia VTEX oferind un proces de onboarding…

Alex Goaga
Alex Goaga
Produse

Live Shopping pentru Magazinele B2B – O armă secretă pentru o piață complexă

Astăzi, popularitatea trendului live shopping nu mai surprinde pe nimeni. Deși a prins avânt în perioada pandemiei, segmentul…

Vlad Stoiculescu
Vlad Stoiculescu
Produse

De ce este VTEX IO potrivită pentru companiile retail de tip enterprise

De obicei, retailerii enterprise trebuie să implementeze strategii avansate și interconectate pentru a reuși în spațiul de comerț…

Allan Centurione
Allan Centurione
Produse

Cele mai bune aspecte ale VTEX IO

Numeroși dezvoltatori și specialiști în ecommerce au avut parte de câteva impedimente atunci când au încercat să modifice…

Larícia Mota
Larícia Mota
Produse

Crește-ți rata de conversie și fidelizează-ți cumpărătorii cu VTEX SmartCheckout™

Deși piața de ecommerce a continuat să crească și în 2021, iar rata medie de conversie a crescut…

Vlad Stoiculescu
Vlad Stoiculescu
Produse

Transformă fiecare promoție într-o campanie de Black Friday cu VTEX

Reducerile și promoțiile nu mai sunt de multă vreme o raritate în comerțul digital, devenind unele dintre cele…

Alex Goaga
Alex Goaga
Produse

Vrei să oferi o experiență de produs completă? Loializează-ți clienții cu VTEX Live Shopping!

Ultimii doi ani au reprezentat un test de anduranță pentru mulți retaileri. Chiar dacă procentajul utilizatorilor care cumpără…

Vlad Stoiculescu
Vlad Stoiculescu
Produse

Dezvoltă-ți afacerea cu Dashboard-ul privind performanța vânzărilor de la VTEX

Înțelegerea datelor este mai importantă decât oricând, iar noi, cei de la VTEX, depunem eforturi constante în ceea…

Andreea Pop
Andreea Pop
See More