Strategie

Lansare (Go-Live) în doar patru pași și 10 zile

Roney Almeida
Roney Almeida mai 14, 2020
Lansare (Go-Live) în doar patru pași și 10 zile

Oamenii depun eforturi pentru a se adapta noii realități introduse de pandemia de Covid-19. Nevoile lor s-au schimbat, fapt care a condus la modificarea obiceiurilor de cumpărături. Companiile se străduiesc să facă față acestui nou scenariu, iar analiștii încearcă să descopere cum va funcționa omenirea după finalul acestei pandemii.

Deși nu putem prezice acest lucru cu certitudine, putem afirma că omenirea va fi mai digitalizată decât înainte. Iar companiile care au inițiat deja procesul de transformare digitală în organizațiile lor sunt cu câțiva pași înaintea celorlalte.


Digitalizarea permite depășirea rapidă a situațiilor de criză

Nu juca totul pe o singură carte. Aceasta reprezintă o lecție fundamentală pentru toate persoanele care investesc timp sau bani într-un proiect. Când vorbim despre afaceri, această premisă rămâne valabilă.

Magazinele tradiționale cu prezență fizică care au evitat conceptul digital se află acum într-un punct de răscruce. Măsurile de carantină impuse în țările din întreaga lume au închis toate activitățile comerciale non-esențiale. Acest lucru înseamnă că, în afară de supermarketuri, băcănii și farmacii, magazinele sunt probabil închise.

Pentru reluarea vânzărilor și pentru a supraviețui crizei, companiile se simt aproape obligate să utilizeze metoda de vânzare online . Dacă nu vor lua măsuri imediate și nu vor începe transformarea digitală acum, viitorul lor este incert.

Pe de altă parte, companiile care deja colaborează cu un omnichannel sau care folosesc o abordare integrată a comerțului sunt bine pregătite pentru a înfrunta dificultățile impuse de pandemia COVID-19. Îți va fi mai ușor să te adaptezi la creșterile cererii și la strategiile în continuă schimbare atunci când îți gestionezi toate canalele de vânzare printr-o singură platformă.


Lansare în 10 zile (și patru pași)

VTEX a ajutat societățile din întreaga lume să își implementeze magazinele de comerț electronic în timp real în perioada pandemiei COVID-19. Echipa noastră a fost implicată în proiecte pentru a căror lansare a fost necesară o perioadă de două-trei săptămâni sau chiar de doar cinci zile. Iar aceste proiecte au fost implementate în baza unui plan de acțiune în patru pași.

1) Planificare

Primul pas constă în elaborarea planului de proiect. Discuțiile cu părțile interesate ne va oferi indicii privind funcțiile și integrările la care va lucra echipa noastră.

Însă în scopul stabilirii cu exactitate a MVP (produsul viabil minim), pentru separarea parametrilor obligatorii și a parametrilor preferențiali ai proiectului, trebuie să utilizezi metodologii flexibile, precum Scrum. Acest lucru va fi esențial dacă dorești ca afacerea ta să își înceapă activitatea rapid.

2) Definiții-cheie și armonizare

După finalizarea planului de proiect, trebuie stabilite termenele limită și termenele intermediare ale proiectului. Acestea vor ajuta echipa de dezvoltare să își evalueze progresul în funcție de programul stabilit. În plus, acest lucru va asigura un sentiment de armonizare cu cerințele părților interesate, care este esențial pentru succesul proiectului.

De asemenea, în această etapă trebuie definite categoriile, trebuie elaborată harta site-ului web și trebuie soluționate problemele legate de localizare – în cazul în care compania dorește să efectueze vânzări către clienți din alte țări. Și, un lucru de reținut: toate aspectele care nu sunt solicitate sau decise într-un interval de timp dat vor fi considerate funcții opționale (nice-to-have).

Pentru ca echipa să fie motivată în livrarea lucrărilor la timp, recomandăm organizarea a două ședințe zilnice. Prima ședință va fi organizată dimineață și va stabili obiectivele zilei respective.

A doua ședință va reprezenta mai degrabă o ședință de sinteză, în care echipa va prezenta realizările sale. Ambele ședințe vor debuta cu reamintirea datei de lansare pentru a se asigura că nicio persoană nu pierde din vedere obiectivul și ce trebuie făcut pentru atingerea acestuia.

3) Implementare și asigurarea calității

Odată stabilită data lansării, trebuie să trecem la etapa de codificare. Asigură-te că toate persoanele implicate cunosc termenele și că participă la ședințele zilnice pentru verificarea evoluției activității echipei de dezvoltare.

Probabil vei dori să informezi părțile interesate prin notificări intermediare, astfel încât acestea să nu fie luate prin surprindere de eventuale întârzieri sau modificări.

4) Lansare și îmbunătățiri

După aprobarea implementării de către echipa de asigurare a calității și de către părțile interesate, site-ul web este gata de lansare. Însă mai sunt multe de făcut.

Ai reținut toate funcțiile opționale? După ce magazinul online este complet operațional, dezvoltatorii vor revizui MVP, adăugând toate îmbunătățirile fără a fi nevoie ca vânzările să fie oprite.


Transformarea digitală este la îndemâna tuturor

Noi știm că această transformare nu este ușoară. În special pentru companiile care întâmpină dificultăți cu transformarea digitală a organizațiilor lor. Dificultățile nu includ doar lansarea unui site web de comerț electronic, ci și definirea proceselor care vor eficientiza operarea digitală, asigurând valoare pentru întregul ecosistem: parteneri, furnizori, clienți.

Întrucât schimbările rapide necesită răspunsuri prompte, toate persoanele implicate trebuie să își îndeplinească rolul. Dacă noi toți depunem eforturile și ne asumăm angajamentele necesare, vom putea accelera transformarea digitală și vom ajuta întreprinderile din întreaga lume să supraviețuiască crizei.


Citește în continuare: articole relaționate
Product

Oveit, companie de live stream shopping „made in România”, vrea să atragă 0,4 mil. euro

Oveit, companie care a adus în România conceptul live stream shopping, prin soluţia tehnologică proprie, deschide o rundă…

Alex Goaga
Alex Goaga
Operațiuni

Tranzacțiile online, marcate de noile reguli de autentificare PSD2?

Noile reguli de autentificare a plății online, intrate în vigoare din ianuarie 2021, a luat pe mulți clienți…

Alex Goaga
Alex Goaga
Product

eMAG oferă finanțare online pentru cumpărături. Cum se face diferențierea?

eMAG lansează un serviciu prin care clienții  pot obține în mai puțin de zece minute, online, fără niciun…

Alex Goaga
Alex Goaga
Strategie

Nielsen: 20% dintre cumpărătorii din online sunt “novici”

Printre transformările majore accelerate de pandemia Covid-19 se numără adopția de digital, tehnologia devenind, în aceste 8 luni…

Alex Goaga
Alex Goaga
Strategie

Mariano Gomide, co-fondator VTEX: industria de ecommerce a făcut un salt de cel puțin 3 ani în 2020. România trebuie să investească în startup-uri de tehnologie

Ponderea comerțului electronic în totalul industriei de comerț la nivel mondial a urcat anul acesta la 17%. VTEX…

Alex Goaga
Alex Goaga
Operațiuni

România are doi finaliști în competiția VTEX Accelerator

Omniconvert și Innoship s-au calificat în finala VTEX Accelerator, proiect de accelerare şi incubare pentru startup-uri. Acesta are…

Alex Goaga
Alex Goaga
Product

Marketplace-ul, revoluția care poate rezolva provocările business-urilor de astăzi

O revoluție are loc în lumea ecommerce-ului. Vorbim despre creșterea în importanță a marketplace-urilor, o schimbare (din mers) a jocului și a paradigmelor. Se schimbă felul…

Alex Goaga
Alex Goaga
Strategie

Românii de la Innoship s-au înscris în Accelerator, powered by VTEX

Startup-ul Innoship, care permite business-urilor din retail și ecommerce să administreze propriile contracte de curierat și multiplele opțiuni de livrare, s-a…

Alex Goaga
Alex Goaga
Strategie

Ascensiunea laboratoarelor de inovație retail

În ultimii ani, lumea retail-ului a trecut prin schimbări majore și ireversibile apărute din cauza atacului digital. În…

Andreea Pop
Andreea Pop
Vizualizează mai mult