Strategie

Lansare (Go-Live) în doar patru pași și 10 zile

Roney Almeida
Roney Almeida mai 14, 2020
Lansare (Go-Live) în doar patru pași și 10 zile

Oamenii depun eforturi pentru a se adapta noii realități introduse de pandemia de Covid-19. Nevoile lor s-au schimbat, fapt care a condus la modificarea obiceiurilor de cumpărături. Companiile se străduiesc să facă față acestui nou scenariu, iar analiștii încearcă să descopere cum va funcționa omenirea după finalul acestei pandemii.

Deși nu putem prezice acest lucru cu certitudine, putem afirma că omenirea va fi mai digitalizată decât înainte. Iar companiile care au inițiat deja procesul de transformare digitală în organizațiile lor sunt cu câțiva pași înaintea celorlalte.


Digitalizarea permite depășirea rapidă a situațiilor de criză

Nu juca totul pe o singură carte. Aceasta reprezintă o lecție fundamentală pentru toate persoanele care investesc timp sau bani într-un proiect. Când vorbim despre afaceri, această premisă rămâne valabilă.

Magazinele tradiționale cu prezență fizică care au evitat conceptul digital se află acum într-un punct de răscruce. Măsurile de carantină impuse în țările din întreaga lume au închis toate activitățile comerciale non-esențiale. Acest lucru înseamnă că, în afară de supermarketuri, băcănii și farmacii, magazinele sunt probabil închise.

Pentru reluarea vânzărilor și pentru a supraviețui crizei, companiile se simt aproape obligate să utilizeze metoda de vânzare online . Dacă nu vor lua măsuri imediate și nu vor începe transformarea digitală acum, viitorul lor este incert.

Pe de altă parte, companiile care deja colaborează cu un omnichannel sau care folosesc o abordare integrată a comerțului sunt bine pregătite pentru a înfrunta dificultățile impuse de pandemia COVID-19. Îți va fi mai ușor să te adaptezi la creșterile cererii și la strategiile în continuă schimbare atunci când îți gestionezi toate canalele de vânzare printr-o singură platformă.


Lansare în 10 zile (și patru pași)

VTEX a ajutat societățile din întreaga lume să își implementeze magazinele de comerț electronic în timp real în perioada pandemiei COVID-19. Echipa noastră a fost implicată în proiecte pentru a căror lansare a fost necesară o perioadă de două-trei săptămâni sau chiar de doar cinci zile. Iar aceste proiecte au fost implementate în baza unui plan de acțiune în patru pași.

1) Planificare

Primul pas constă în elaborarea planului de proiect. Discuțiile cu părțile interesate ne va oferi indicii privind funcțiile și integrările la care va lucra echipa noastră.

Însă în scopul stabilirii cu exactitate a MVP (produsul viabil minim), pentru separarea parametrilor obligatorii și a parametrilor preferențiali ai proiectului, trebuie să utilizezi metodologii flexibile, precum Scrum. Acest lucru va fi esențial dacă dorești ca afacerea ta să își înceapă activitatea rapid.

2) Definiții-cheie și armonizare

După finalizarea planului de proiect, trebuie stabilite termenele limită și termenele intermediare ale proiectului. Acestea vor ajuta echipa de dezvoltare să își evalueze progresul în funcție de programul stabilit. În plus, acest lucru va asigura un sentiment de armonizare cu cerințele părților interesate, care este esențial pentru succesul proiectului.

De asemenea, în această etapă trebuie definite categoriile, trebuie elaborată harta site-ului web și trebuie soluționate problemele legate de localizare – în cazul în care compania dorește să efectueze vânzări către clienți din alte țări. Și, un lucru de reținut: toate aspectele care nu sunt solicitate sau decise într-un interval de timp dat vor fi considerate funcții opționale (nice-to-have).

Pentru ca echipa să fie motivată în livrarea lucrărilor la timp, recomandăm organizarea a două ședințe zilnice. Prima ședință va fi organizată dimineață și va stabili obiectivele zilei respective.

A doua ședință va reprezenta mai degrabă o ședință de sinteză, în care echipa va prezenta realizările sale. Ambele ședințe vor debuta cu reamintirea datei de lansare pentru a se asigura că nicio persoană nu pierde din vedere obiectivul și ce trebuie făcut pentru atingerea acestuia.

3) Implementare și asigurarea calității

Odată stabilită data lansării, trebuie să trecem la etapa de codificare. Asigură-te că toate persoanele implicate cunosc termenele și că participă la ședințele zilnice pentru verificarea evoluției activității echipei de dezvoltare.

Probabil vei dori să informezi părțile interesate prin notificări intermediare, astfel încât acestea să nu fie luate prin surprindere de eventuale întârzieri sau modificări.

4) Lansare și îmbunătățiri

După aprobarea implementării de către echipa de asigurare a calității și de către părțile interesate, site-ul web este gata de lansare. Însă mai sunt multe de făcut.

Ai reținut toate funcțiile opționale? După ce magazinul online este complet operațional, dezvoltatorii vor revizui MVP, adăugând toate îmbunătățirile fără a fi nevoie ca vânzările să fie oprite.


Transformarea digitală este la îndemâna tuturor

Noi știm că această transformare nu este ușoară. În special pentru companiile care întâmpină dificultăți cu transformarea digitală a organizațiilor lor. Dificultățile nu includ doar lansarea unui site web de comerț electronic, ci și definirea proceselor care vor eficientiza operarea digitală, asigurând valoare pentru întregul ecosistem: parteneri, furnizori, clienți.

Întrucât schimbările rapide necesită răspunsuri prompte, toate persoanele implicate trebuie să își îndeplinească rolul. Dacă noi toți depunem eforturile și ne asumăm angajamentele necesare, vom putea accelera transformarea digitală și vom ajuta întreprinderile din întreaga lume să supraviețuiască crizei.


Citește în continuare: articole relaționate
Operațiuni

Dorin-Anton Rădoi, Infinity.ro: Peste 100.000 de produse cu reduceri de până la 80% de Black Friday 2023

Anul acesta Black Friday se va desfaşura în perioada 10-20 noiembrie în cazul Infinity.ro şi se va diferenția…

Alex Goaga
Alex Goaga
Customer Stories

Dumitru, Distinctive.ro: Anul 2023, anul în care consumatorul este captiv într-o lume a inflației

Anul 2023 este un an în care consumatorul este captiv într-o lume a inflației. O perioada dificilă în…

Alex Goaga
Alex Goaga
Customer Stories

Macromex, creștere susținută a afacerilor, în ciuda provocărilor

Cifra de afaceri a Macromex, lider în industria de produse alimentare din România pe segmentul de produse congelate…

Alex Goaga
Alex Goaga
Operațiuni

Marina Popescu, Floria.ro: Media vânzărilor de flori pe segmentul corporate depășește 4.000 de lei

Fluxul rapid de comandă, susținut și de funcționalitatea de filtrare rapidă a buchetelor în funcție de orașul destinatarului,…

Alex Goaga
Alex Goaga
Strategie

6 tendințe comune, dar ignorate, care expun magazinele online la incidente de securitate cibernetică

Cumpărăturile online aduc avantaje și dezavantaje. Citiți articolul pentru a afla 6 dintre cele mai importante tendințe de…

Alex Goaga
Alex Goaga
Strategie

Dezvoltarea magazinului online: Cinci lucruri de luat în considerare pentru un ecommerce de succes

Industria comerțului electronic se află într-o continuă expansiune și transformare, mai ales că vedem consumatorii care nu au…

Alex Goaga
Alex Goaga
Strategie

Cum poți face ca operațiunea ta de ecommerce B2B să atragă mai mulți cumpărători

Sectorul de ecommerce a înregistrat o creștere importantă în ultimii câțiva ani și a devenit tot mai prezent…

Lalo Aguilar
Lalo Aguilar
Strategie

Cum poate aplicația VTEX Live Shopping să îți stimuleze creșterea

Strategia de Live Shopping este considerată la scară largă viitorul ecommerce-ului, atrăgând atenția multor branduri care urmăresc să…

Lalo Aguilar
Lalo Aguilar
Strategie

Impactul tendinței Live Shopping – dincolo de limitele streamingului

Live Shopping este una dintre cele mai importante tendințe din viitorul apropiat al ecommerce-ului, în principal din cauza…

Lalo Aguilar
Lalo Aguilar
See More